Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia

Czcionka:

Historia Bibliotek gminy Michów

Gminna Biblioteka Publiczna w Michowie powstała w 1948 roku. Założycielką jej była kierownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie - Wiktoria Zięba.

Część księgozbioru została zakupiona z kredytu Planu Inwestycyjnego na 1949 rok, a część placówka otrzymała nieodpłatnie z Ministerstwa Oświaty. Początkowo księgozbiór liczył 650 książek, biblioteka czynna była trzy razy w tygodniu.

Pierwszym pracownikiem biblioteki była Pani Zofia Czajka następnie od 1952 roku przez 38 lat biblioteką kierowała Pani Janina Dąbrowska-Wójcik.W czasie urlopu wychowawczego zastępowała ją Pani Bożena Szmul.

Wraz z upływem czasu w bibliotece przybywało książek i czytelników, więc w 1982r. utworzony został drugi etat, jednak z braku chętnych osób pracę na tym etacie rozpoczęła dopiuero w 1984r. POani Elżbieta Jankowska-Dybała.

Powstawały dwie filie biblioteczne w Rudnie i Mejznerzynie (ta druga zlikwidowana w 1991r) oraz liczne punkty biblioteczne (było ich nawet 16). Początkowo Biblioteka i Filie mieściły się w budynkach prywatnych, ciasnych nieprzystosowanych do potrzeb czytelników .Wpierwszych latach funkcjonowania Biblioteka umieszczona byłą u Państwa Stanisławy i Zygmunta Bochyńskich, dopiero w końcówce lat 70-tych księgozbiór przeniesiony został do pomieszczeń w których wcześniej mieściła się siedziba gminy, ale z uwagi na złe warunki w tymże lokalu (brak toalety, zimno, plany remontu budynku) już we wrześniu 1985r. księgozbiór przeniesiony został ponownie do budynku prywatnego Państwa Kazimiery i Edwarda Piskorskich.

Rokiem przełomowym dla naszej Biblioteki był rok 1989. W czerwcu Biblioteka została przeniesiona do przestronnych pomieszczeń w budynku GS "Samopomoc Chłopska" w centrum miejscowości(obecnie apteka). Metraż Biblioteki zmienił się z 35m2 na 220m2, lecz jej umiejscowienie nie było również korzystne  dla każdego czytelnika ponieważ Biblioteka mieściła się na II piętrze.

Po 3 latach funkcjonowania w październiku 1992r. Biblioteka znów została przeniesiona. Tym razem na I piętro do budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Michowie, gdzie  prowadziła działalność bibliotekarską oraz kulturalno-oświatową do końca czerwca 2023r.

Po kolejnej przeprowadzce od połowy lipca Biblioteka funkcjonuje w budynku po Przedszkolu przy ulicy Strażackiej 3,dzieląc go po części z Klubem Seniora "Złoty Wiek".  Filia w Rudnie zlokalizowana jest w budynku Zespołu Szkół .

Księgozbiór Biblioteki Gminnej i Filii w Rudnie liczy ponad 26 tys. woluminów i każdego roku wzbogaca się o nowe pozycje, które zakupywane są z dotacji otrzymywanej z budżetu gminy oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Biblioteka rejestruje około 1000 czytelników, którzy rocznie wypożyczają około 20 tys. książek i czasopism.

Biblioteka prowadzi samodzielnie bądź we współpracy z  innymi instytucjami imprezy środowiskowe takie jak festyny, dożynki, gminny Dzień Dziecka, konkursy i spotkania literackie, kursy językowe,kulinarne,komputerowe  oraz wystawy. Byliśmy też organizatorami spotkań opłatkowych dla samotnych seniorów.

Bierzemy udział w projektach: "Mała książka Wielki człowiek", "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", "Cała Polska czyta dzieciom", "Koszyk pełen książek", "Tydzień z internetem", "Narodowe Czytanie".

W 2021r. Biblioteka przystąpiła do cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych ACADEMICA.

Od 2014r. do 2019r. przy Bibliotece działał Klub Seniora prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych w Lubartowie z którego następnie powstało Koło Gospodyń Wiejskich.

Bierzemy także udział w WOŚP.

Od 1 stycznia 1990r.w Bibliotece zaczłęy funkcjonować dwa oddziały: dla dzieci i dla dorosłych

Dorośli czytelnicy spotykają się raz w miesiącu w ramach DKK. Organizowane były dla nich spotkania autorskie, gościli w naszej Bibliotece m.in.: Marta Fox, Katarzyna Enerlich, Hanna Cygler, Agnieszka Kuźniuk, Magdalena Kordel czy Agnieszka Walczak-Chojecka.

Bierzemy udział w konkursach wojewódzkich i powiatowych np. Powiatowy Czytelnik Roku, Wojewódzki Konkurs Na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

Dla najmłodszych czytelników Biblioteka realizuje wiele imprez, spotkań, zajęć, pokazów i wyjazdów. Jesteśmy organizatorami ferii zimowych oraz wakacji z Biblioteką. Od kilkunastu lat dzieci z przedszkola uczestniczą w "Urodzinach Kubusia Puchatka" czy "Światowym Dniu Pluszowego Misia". Współpracujemy z Lubelskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Tanecznych , które prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży. Organizowany jest coroczny konkurs dla najaktywniejszych czytelników.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Ministerstwo

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Academica

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Podsumowanie współpracy z Biblioteką SP w Świbie - Powiatowa Biblioteka  Publiczna w Kępnie